» Teksty » Artykuły » Widzieliśmy Outcast: Opętanie

Widzieliśmy Outcast: Opętanie


wersja do druku

Demoniczna groza

Redakcja: Agata 'Bulehithien' Wiśniecka

Widzieliśmy Outcast: Opętanie
Opętane przez demona dziecko to jeden z najbardziej klasycznych i niepokojących motywów w filmowych horrorach. Tym razem wzięła go na warsztat telewizja Fox w serialu będącym ekranizacją komiksu Outcast Roberta Kirkmana i Paula Azacety. Za produkcję odpowiada sam Kirkman, znany także z serialu The Walking Dead.

Pierwszy album serii Outcast ukazał się w czerwcu 2014 roku, a kolejne trafiały do czytelników raz w miesiącu, osiągając obecnie stan 18 zeszytów. W serialowej adaptacji w oczy rzuca się od razu niesamowita wręcz wierność oryginałowi. Na ekran zostały przeniesione całe kadry z komiksu, wraz z wypowiedziami bohaterów czy elementami scenografii. Poza kilkoma zmianami w kolejności zaprezentowanych wydarzeń całość jest niemal dokładnym odwzorowaniem. Dlatego, chociaż na pokazie prasowym widzieliśmy jedynie pierwszy odcinek, możemy z dużym prawdopodobieństwem odnosić się do całości fabuły.

Kyle Barnes (Patrick Fugit) jest młodym mężczyzną, który odizolował się od społeczeństwa, starając się uciec przez tajemniczą i mroczną siłą od lat atakującą bliskich mu ludzi. W dzieciństwie ta złowroga potęga zawładnęła jego matką i sprawiła, że kobieta zaczęła znęcać się nad synem. Wiele lat później przyszła po jego żonę. Teraz z osamotnienia wyrywa Kyle’a sprawa mieszkającego nieopodal 8-letniego Joshuy. Lokalny pastor, wielebny Anderson (Philip Glenister), jest przekonany, że dziecko zostało zniewolone przez szatana. Okazuje się, że kontrolująca chłopca istota dobrze zna Kyle’a z jego dzieciństwa. I to nie egzorcyzmy, a dopiero kontakt z głównym bohaterem uwalniają Joshuę spod wpływu demona - podobnie jak stało się to wiele lat temu w rodzinnym domu Barnesów. Kierowany silną wiarą pastor i poszukujący sensu w trwającej od lat gehennie Kyle wyruszają więc na wspólną wojnę przeciwko demonicznemu światu, który urządził sobie przyczółek w spokojnym amerykańskim miasteczku.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Główną bolączką dzieł kultury sięgających po znany z chrześcijaństwa temat opętania jest całkowite lekceważenie tego, co ta religia faktycznie o nim mówi. Niestety Outcast: Opętanie robi dokładnie to samo. W nauce chrześcijańskiej demoniczne zniewolenie jest zawsze wynikiem świadomego otwarcia na złego ducha i oddania mu kontroli nad swoim życiem. Tutaj kwestia ewentualnych przyczyn jest całkowicie pomijana, a piekielne siły zdają się atakować losowe osoby, celując tak naprawdę w Kyle’a Barnesa. Takie postawienie sprawy, mimo pojawiających się modlitw, egzorcyzmów czy postaci pastora, nie ma oczywiście nic wspólnego z chrześcijaństwem.

Komiksowy Outcast nie jest szczególnie brutalnym utworem. W pierwszych dziewięciu albumach jedynie dwukrotnie pojawiają się odrzucająco krwawe sceny. To jednak nie wystarczyło scenarzystom, którzy, mimo ogólnej zgodności z oryginałem, już w pierwszym odcinku wprowadzili odrażający dodatek obliczony jedynie na zaszokowanie widzów i wywołanie dyskomfortu. Niestety wszystko wygląda na to, że aspekt horrorowy serialu nie będzie się opierał na misternie budowanym nastroju zagrożenia, ale pójdzie prostszą drogą rodem z filmów klasy B.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Niezależnie od preferencji gatunkowych na uwagę zasługuje gra aktorska. Duet Fugit-Glenister zapowiada ciekawą dynamikę relacji przywodzącej skojarzenie ze ścierającymi się sceptycyzmem i wiarą agentów Scully i Muldera. Bardzo dobrze zaprezentowała się Wrenn Schmidt wcielająca się w przyrodnią siostrę Kyle’a próbującą przywrócić go światu wbrew ciągnącym się za nim plotkom i oskarżeniom. Obiecująco zapowiada się również wątek byłej żony bohatera, granej przez znaną z krótkiej roli w House of Cards Kate Lyn Sheil.

Jeśli kolejne odcinki zachowają dotychczasową wierność komiksowi, czeka nas ciekawa i sprawnie zrealizowana opowieść o zmaganiu z nieznanym złem i odnajdywaniem w sobie siły, która pozwoli szukać dobra. Żeby cieszyć się tą opowieścią, trzeba jednak lubić straszenie oparte na szoku i widoku krwi, a także pogodzić się z bardzo powierzchownie potraktowanym tematem opętania. Pierwszy odcinek Outcast: Opętanie telewizja Fox wyemituje 4 czerwca.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Oucast: Opętanie trafi na ekrany 4 czercwa, ale już teraz na stronie stronie i Facebooku telewizji Fox można obejrzeć pierwszy odcinek.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
chcę obejrzeć
kolekcja
Tytuł: Outcast: Opętanie (Outcast)
Reżyseria: Adam Wingard, Howard Deutch, Julius Ramsay
Scenariusz: Robert Kirkman, Jeff Vlaming, Chris Black,
Muzyka: Atticus Ross
Zdjęcia: Evans Brown, David Tattersall
Obsada: Patrick Fugit, Philip Glenister, Wrenn Schmidt, Reg E. Cathey, Kate Lyb Sheil
Kraj produkcji: USA
Rok produkcji: 2016
Data premiery: 4 czerwca 2016
Czas projekcji: 10 x 60 min.
Dystrybutor: Fox



Czytaj również

Marvel Zombies #1
Bohaterowie nieumierają
- recenzja
Invincible #12
Koniec historii Invincible’a
- recenzja
Invincible #10
Na wojnie i w miłości wszystkie chwyty dozwolone
- recenzja
Oblivion Song. Pieśń otchłani #3
Poznaj mieszkańców otchłani
- recenzja
Oblivion Song. Pieśń otchłani #2
Przed odpowiedzialnością nie uciekniesz
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.